Jól tudjuk, hogy a legjobb üzleti döntéseknek néha éppen az a fő ismérvük, hogy szembe mennek a piacon kirajzolódó trendekkel. Vannak azonban olyan folyamatok, amelyek mellett egész egyszerűen senki sem sétálhat el: ilyen a napenergia egyre nagyobb térnyerése is. A kereslet várhatóan a jövőben is ugrásszerűen nő majd, amivel kizárólag a legjobb partnerek kiválasztásával lehet lépést tartani.A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemrég közzétette a 2019-es évre vonatkozó hazai energiastatisztikákat. Eszerint a napelemek által termelt villamos energia 124%-kal haladta meg az azt megelőző évit, azaz egy esztendő alatt több mint duplájára nőtt a volumen. Mindez azt eredményezte, hogy a teljes fogyasztáson belül a megújuló forrásokból előállított villamos energia részaránya megközelítette a kétszámjegyű értéket (9,7%).
A szektor lendülete pedig azóta is töretlen, sőt. A Portfolió gazdasági szaklap elemzése szerint a mögöttünk hagyott hónapokban a magyar energiaszektor a régióban is egyedülálló teljesítményt produkált, ami nagyrészt az egyre fokozódó naperőmű-beépítettségnek köszönhető. A fogyasztás ugyanis – a térség más országaihoz hasonlóan – idehaza is csökkent a járvány idején, az összesített termelés viszont eközben nőtt, azon belül is különösen a szolárágazatban.
Mindez nemzetgazdasági szempontból is előnyös jelenség, hiszen így sikerült jelentősen mérsékelni az import mértékét: márciusban az egy évvel ezelőtti 35 százalékról 26%-ra esett a külföldi forrásból biztosított áram aránya, de áprilisban (28, illetve 20%), májusban (37, illetve 25%) és júniusban (34, illetve 28%) is számottevő volt a csökkenés ilyen téren.
A konkrét számokat illetően Magyarországon április elejétől június harmadik hetéig az átlagos naperőműi termelés több mint 120 MW-tal haladta meg a 2019-es szintet, és a tavasz során többször is előfordult, hogy a déli órákban az itthoni naperőműi termelés megközelítette az 1 GW-ot, egyúttal meghaladta a lignit- és gáztüzelésű termelés összesített volumenét. Sőt, áprilisban akadtak csúcsidőszakok, amikor a fotovoltaikus termelés magasabb volt a komplett fosszilis szektorénál – aminek a környezetvédelmi szervezeteknél is nagyon örülhettek.
Az elemzés hozzáteszi, a rekordmértékű napenergia-termelés elsősorban annak köszönhető, hogy egy év alatt is hatalmasat nőtt a hazai naperőművek beépített teljesítménye. Az utolsó hivatalos adat 2019 végéről származik, ekkor 1500 MW-os összkapacitásról jöttek hírek – ráadásul ebbe a háztartási méretű kiserőművek (hmke) termelése még bele sem számít.
A további ugrásszerű bővülés pedig borítékolható, főként, hogy mindez egybecseng a kormány törekvéseivel is: a Nemzeti Energiastratégiában (NES) és a Nemzeti Energia- és Klímatervben (NEKT) például 2030-ra 6500 MW-os országos kapacitás szerepel célként.
Minden jel arra utal, hogy a már most is szárnyaló szegmens a (közeli) jövőben még nagyobb léptékű fejlődés előtt állhat. A piac tehát adott, ahol a legsikeresebbek minden bizonnyal azok lehetnek, akik a kiváló minőségű napelemek mellé azokhoz méltó kiegészítőket képesek biztosítani. Ebben áll mindenki rendelkezésre a DAV Mérnöki Kft. saját fejlesztésű, könnyen szerelhető, rugalmasan telepíthető, megbízható tartószerkezeteivel.